ar

Meme Küçültme (Reduction Mammoplasty)

Meme Küçültme (Reduction Mammoplasty)

Memenin büyük olması ekstra ağırlık taşıma anlamına gelir. Göğüs bölgesinde sürekli ağırlı taşınması boyun ağrılarına, sırt ve omuz ağrılarına neden olur. Kişinin günlük aktivitesini, iş ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Memeleri kavrayacak iç çamaşır bulmakta zorlanırlar, istedikleri elbiseyi kullanmakta zorluk çekerler. Özellikle yaz aylarında meme altlarında pişikler oluşur ve hatta yüzeysel yaralar oluşabilir.  Meme küçültme ameliyatı ile memenin dokusu azaltıldığından meme kanserine yakalanma riski de çıkartılan meme dokusu oranında azaltılmış olur. 3-4 saat süren ve 1 hafta iyileşme süresi olan operasyon ile tüm olumsuzluklardan kurtulmak mümkündür.

Memelerde büyüklük ile birlikte aşağı doğru sarkma da söz konusudur. Meme küçültülürken meme başı olması gereken yere taşınır. Meme başının yeri ile olması gereken yer arası çok fazla ise meme başı çıkartılarak yer değiştirilir ( free nipple ). Sarkma fazla değil ise meme başı bağlandığı yerden ayırmadan yeni yerine transfere edilir (pedüküllü flep operasyonu ). Hastanın operasyon sonrasındaki beklediği meme büyüklüğüne göre deri ve meme dokusu çıkartılır. Çıkartılan doku her bir memeden1-2 kg arasında olabilmektedir. Ancak kişinin doku fazlalığına göre 150-200 gr. çıkarılması da yeterli olabilmektedir. Kişinin genç veya orta yaşlı olması süt verme ihtimalinin olması operasyon tekniği seçiminde önemlidir. Genç kişilerde hiçbir şekilde süt vermeyi engelleyen operasyonlar tercih edilmez. Ameliyat izi memenin renkli bölgesinin çevresinde, çevre alt kenarından meme katlanma yerine doğru dik yönde ve meme katlanma bölgesinde kalmaktadır. İzin katlanma yerindeki iz mümkün olduğu kadar kısa oluşturacak ameliyat teknikleri yapılmaktadır. İzin belirli olup olmaması kişinin yara iyileşme yapısıyla ve cerrahın tekniği yakından ilgilidir.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 4 saattir. Operasyon bölgelerine dren yerleştirilir ve kalın bantlar ile memeler desteklenir. Hastanede kalış süresi 1-2 gündür. Drenlerden gelen sıvının rengi ve miktarına göre 2-3 gün sonra çekilir. 1 hafta sonra sargılar açılır ve destekli özel sütyenler giydirilir. Hastalar operasyondan hemen sonra göğüs bölgesinde çıkartılan doku miktarına göre  belirgin hafifleme hisseder.